Dlaczego zdecydowałam się kandydować do Rady Miejskiej w Kozienicach
O tym, że istotą wszelkiego rozwoju jest zmiana, wiadomo nie od dzisiaj. Po czwartym czerwca 1989 roku w naszym kraju nastąpiła historyczna zmiana. W trudzie i mozole rozpoczął się proces demokratyzacji życia społecznego oraz rozwój gospodarki rynkowej. Jako młoda demokracja radzimy sobie zupełnie nieźle. Jest jednak jeszcze wiele do zrobienia.
Pracując w szkolnictwie, od wielu lat działam na rzecz środowiska lokalnego. Moi sprzymierzeńcy poza dyrekcją szkoły, koleżankami i kolegami nauczycielami, rodzicami oraz samorządowcami to młodzież i organizacje pozarządowe. Współpracując z Fundacją Edukacji Obywatelskiej z Warszawy oraz z wieloma rocznikami licealistów, organizuję liczne przedsięwzięcia mające na celu rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Poza akcjami społecznymi i debatami, realizuję projekty obywatelskie, które mają na celu zaktywizowanie młodych ludzi oraz zachęcenie ich do działania na rzecz społeczności lokalnej. Poniżej przedstawiam trzy swoje główne inicjatywy, które chciałabym zrealizować podczas pełnionej przeze mnie kadencji radnej Rady Miasta Kozienice.
Moim priorytetem w działaniach, oprócz dbania o dobro mieszkańców Kozienic, uczynię powołanie Młodzieżowej Rady Miejskiej, w ramach której powstanie między innymi: Młodzieżowe Biuro Karier, Młodzieżowa Scena Artystyczna oraz młodzieżowe radio internetowe.
Istota powołania Młodzieżowej Rady Miejskiej
W ramach Projektu Młody Obywatel uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach: Piotr Tasak oraz Mateusz Bienias pod moją opieką stworzyli Statut Młodzieżowej Rady Miasta, którą to radę zamierzam powołać do życia. Organ ten byłby komórką pomocniczą, głosem młodzieży zamieszukjącej na terenie miasta i gminy Kozienice, który jak dotąd w debacie publicznej jest słabo słyszalny. Będąc radną, byłabym naturalnym łącznikiem między „dorosłą” Radą Miasta a Młodzieżową Radą Miejską. Wszak ci młodzi ludzie będą kiedyś decydować o losach Polski, o naszych losach. Kiedy zatem, jak nie teraz krzewić w nich inicjatywy społeczne? Kiedy zatem, jak nie teraz, przekonać ich, że młodość, energia, kreatywność i wykształcenie potrzebne są tu i teraz? Dobrymi przykładami działań Młodzieżowej Rady Miejskiej może pochwalić się coraz więcej miast. Przykłady aktywnych działań, wychowywania w duchu edukacji obywatelskiej znajdą Państwo tutaj: www.civispolonus.org.pl
Młodzieżowe Biuro Karier
Europa boryka się z ogromnym problemem bezrobocia wśród młodych ludzi (informacje dot. bezrobocia wśród młodzieży: badania Eurostat Forsal.pl; Europa.eu). Wśród wymienionych czynników będących przyczyną tego stanu wymienia się między innymi niedopasowanie kompetencji oraz wiedzy i umiejętności młodych ludzi wchodzących na rynek pracy z oczekiwaniami pracodawców (źródło: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Raport specjalny dotyczący współpracy biznesu i edukacji w Polsce).
Projektem, który powstanie w ramach Młodzieżowej Rady Miasta, będzie Młodzieżowe Biuro Karier. Będzie ono bezpośrednio włączać się w działania UE w proces zmniejszania bezrobocia wśród młodych ludzi.
Głównym zadaniem Biura Karier będzie wsparcie młodzieży w poszukiwaniu ścieżki zawodowej. W ramach biura będziemy monitorować i przekazywać informacje o trendach na rynku pracy, budować bazę praktyk i staży, organizować spotkania i warsztaty ze specjalistami (dotyczące między innymi: budowania ścieżki zawodowej, relacji interpersonalnych, networkingu, otwierania przedsiębiorstw etc.). W ramach tej inicjatywy podejmę współpracę między innymi z Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości, Ligą Odpowiedzialnego Biznesu czy ogólnopolskimi firmami, które tworzą programy edukacyjne dla młodzieży (np. Orange, City Handlowy etc.).
Młodzieżowa Scena Artystyczna
Kozienice to miasto, w którym rodzą się niezwykle utalentowani artystycznie ludzie. Są to aktorzy, muzycy, wokaliści, filmowcy. Z myślą o nich zamierzam zorganizować Młodzieżową Scenę Artystyczną oraz uruchomić młodzieżowe radio internetowe. Promowanie młodych talentów, kształcenie pozasystemowe to kolejne przedsięwzięcie, które uważam za kluczowe dla dalszego rozwoju Kozienic, dla dalszych zmian, które jako radna zamierzam przeprowadzić w ramach Młodzieżowej Rady Miejskiej.
„Perspektywa dla Kozienic” – to moja wizja miasta, do którego będzie wracała młodzież, aby świadomie i skutecznie przyczyniać się do rozwoju ziemi kozienickiej.
Będąc radną, zamierzam na bieżąco reagować na wszelkie sugestie mieszkańców mojej dzielnicy. Pragnę godnie reprezentować nasze interesy na forum Rady Miejskiej w Kozienicach i konsekwentnie realizować podjęte zobowiązania.
Przeczytaj również: Dlaczego warto angażować młodzież w działania na rzecz miasta?