Młodzieżowa Rada Miejska miejscem kształcenia liderów zmian
Zgodnie z zapowiedzią, dzisiejszy felieton poświęcony będzie organowi doradczemu, jakim jest Młodzieżowa Rada Miejska, a który to organ przy współpracy z młodzieżą oraz wsparciu radnych i władz miasta chciałabym powołać do życia.
Centrum Edukacji Obywatelskiej, organizacja pozarządowa, z którą od wielu lat współpracuję, to fundacja koordynująca działania młodzieżowych liderów oraz ich opiekunów, dążących do rozwijania społeczeństwa obywatelskiego, czyli takiego społeczeństwa demokratycznego, w którym obywatele świadomie uczestniczą w życiu publicznym, są aktywni i odpowiedzialni oraz posiadają zdolność samoorganizacji. Nie pozostaje żadną tajemnica fakt, iż zaangażowanie młodzieży w sprawy kraju, jej udział w wyborach jest śladowy. Frekwencja wyborcza w grupie 18 – 25 lat jest najniższa w kraju i należy do najniższych w Europie. Najmłodsza część elektoratu głosuje na około 20% niższym poziomie niż starsi dorośli (54,1% wyborców w wieku 18 – 25 lat wobec 73,1% w wieku 56 – 65 lat w 2011 roku). Jedynie 14% Polaków w wieku 18 – 24 lata deklaruje duże lub bardzo duże zainteresowanie polityką (źródło: TUTAJ).
Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn jest wiele. Bez wątpienia brak przekonania o sprawczości, to główny powód nieuczestniczenia w życiu politycznym kraju, a w ślad za tym nieprzystępowania do wyborów.
– „I tak nie mam na nic wpływu” – to najczęstsza odpowiedź, jaką słyszę, gdy pytam o przyczyny, dla których młodzież nie głosuje. Może więc czas to zmienić?
Młodzieżowe Rady Miejskie tworzone są przez grupy młodych ludzi, którzy zostali wybrani przez swoich rówieśników w demokratycznych wyborach organizowanych najczęściej w szkołach. Pełnią one rolę reprezentacji młodzieży na danym terenie i mają na celu uwrażliwienie władz samorządowych na potrzeby młodych mieszkańców oraz wyrażania opinii o działaniach organów samorządu terytorialnego w zakresie dotyczącym młodzieży.
Młodzieżowi radni to osoby uczące się w gimnazjach oraz szkołach ponadgimnazjalnych, rzadziej szkół podstawowych (Oleśnica, Syców, Oława, Czaplinek). Pracując w Młodzieżowej Radzie, biorą oni odpowiedzialność za swoje środowisko lokalne, uczą się samodzielności oraz zasad funkcjonowania samorządu. Mają również możliwość wpływania na swoją gminę, miasto czy powiat, podejmując konkretne działania, będące reakcją na określone potrzeby. Dzięki demokratycznym wyborom są to osoby, które mogą reprezentować swoich rówieśników przed władzami miasta. Rada Miasta (dzielnicy/gminy/powiatu), powołując Młodzieżową Radę, nadaje jej statut, który określa szczegółowe kompetencje , zasady działania oraz tryb wyboru radnych. Spośród radnych miasta wybierany jest opiekun Młodzieżowej Rady, którego zadaniem jest pośredniczenie między Radą Miasta a Radą Młodzieżową. Sądzę, że dotychczasowe doświadczenie w pracy z młodzieżą oraz życzliwe wsparcie radnych sprawią, że jako opiekun Młodzieżowej Rady wywiążę się w pokładanych przez młodzież we mnie nadziejach, że uda nam się stworzyć Młodzieżowe Biuro Karier, w ramach którego będziemy monitorować i przekazywać informacje o trendach na rynku pracy, budować bazę praktyk i staży, organizować spotkania i warsztaty ze specjalistami (dotyczące między innymi: budowania ścieżki zawodowej, relacji interpersonalnych, networkingu, otwierania przedsiębiorstw etc.).
Kolejną inicjatywą, którą w ramach działania Młodzieżowej Rady Miejskiej zamierzam podjąć, jest Młodzieżowa Scena Artystyczna, mająca za zadanie promowanie wszechstronnie utalentowanej kozienickiej młodzieży. Mam tu na uwadze muzyków, wokalistów, aktorów, filmowców, fotografików i innych artystów, którymi może poszczycić się Ziemia Kozienicka. Jestem przekonana, iż studio nagrań przyczyni się do intensywnego rozwoju młodzieżowej sceny, podobnie zresztą jak kino sOFFowe, w którym będą prezentowane niskobudżetowe młodzieżowe produkcje filmowe. Radio internetowe LOfm to kolejna inicjatywa, którą zamierza powołać do życia Młodzieżowa Rada Miejska. We współpracy z zawodowymi radiowcami stworzymy stację, która będzie naszym radiem kozienickim. Poza emitowanymi audycjami tematycznymi będzie można posłuchać tu również produkcji rodzimych muzyków.
Powyższe działania to inwestycja w młodzież, czyli w przyszłość naszego miasta.